Az alkalmi munka kiváló lehetőséget kínál mind a munkáltatók, mind a munkavállalók számára, hogy rugalmasan reagáljanak a munkaerőpiaci igényekre. Ebben a cikkben áttekintjük az alkalmi munka legfontosabb szabályait.
Jelen blog cikk nem minősül adótanácsadásnak, célja csak az általános tájékozódás segítése. Konkrét kérdéseivel keresse bátran irodánkat (kapcsolat@advantor.hu).
Mi az alkalmi munka?
Az alkalmi munka az egyszerűsített foglalkoztatás egyik típusa, amely rövid távú, nem állandó jellegű munkaviszonyt jelent. Általában olyan helyzetekben alkalmazzák, amikor a munkáltatónak időszakosan van szüksége plusz munkaerőre, például szezonális csúcsidőszakokban, rendezvényeken, vagy váratlanul felmerülő feladatok esetén.
Az alkalmi munka szabályai
Az alkalmi munka alkalmazása számos előnnyel jár (kevesebb adminisztráció, kisebb járulékterhek, munka mennyiséghez igazítható foglalkoztatási rend), de fontos, hogy a munkáltatók tisztában legyenek a jogi előírásokkal, hogy elkerüljék a büntetéseket és a későbbi problémákat.
1. Munkaidő és foglalkoztatás időtartama
Az alkalmi munkavállaló legfeljebb öt egymást követő naptári napon dolgozhat egy adott munkáltatónál, majd ezt követően legalább egy nap szünetet kell tartania. Egy hónapban legfeljebb tizenöt naptári napot, egy évben pedig legfeljebb kilencven napot lehet egy munkáltatónál alkalmi munkaviszonyban eltölteni.
A munkáltatók az összes alkalmi munkavállalóként foglalkoztatottakra nézve éves kerettel rendelkeznek.
- Ha nincs a cégnek főállású alkalmazottja, átlagosan napi 1 főt foglalkoztathat. Ez jelentheti azt, hogy minden nap foglalkoztat egy alkalmi munkavállalót, de akár azt is, hogy az év egyetlen napján egyszerre 365-öt.
- 1-től 5 főig átlagosan napi 2 fő
- 6-tól 20 főig átlagosan napi 4 fő
- 20 fő felett átlagosan a munkavállalói létszám 20%-a megengedett
2. Munkaszerződés
Az alkalmi munkavállalóval kötött munkaviszony nem igényel írásos szerződést; elég a szóbeli megállapodás. Azonban a munkáltatónak minden esetben kötelessége a munkavállalót előre bejelenteni az adóhatóságnál (lásd 4. pont), hogy a foglalkoztatás legális legyen.
3. Bérek és járulékok
Az alkalmi munkával kapcsolatban több értékre is figyelemmel érdemes lenni, a konkrét értékeket a felsorolás végén egy táblázatban foglaltuk össze:
- ahogy a normál foglalkoztatásnál, itt is van törvényileg meghatározott minimum bér, külön a szakképzettséget nem igénylő és igénylő munkakörökre (bár ez nem azonos a normál minimálbérrel/ garantált bérminimummal)
- járulékokat az egyszerűsített bérből sosem kell vonni, ráadásul a törvény meghatároz egy ún. mentesített keretet. Amennyiben ennél kisebb összeget kapott a munkavállaló, úgy a bérét nem terheli SZJA sem. Ha többet kap, a mentesített keret feletti részt következő év május 20-ig, SZJA bevallásában be kell vallani és 15%-os SZJA-t kell rá fizetnie, ám ez még így is jóval kedvezőbb a normál foglalkoztatás terheinél. (“Cserébe” az egyszerűsített foglalkoztatásban a munkavállaló nem számít biztosítottnak, kizárólag nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra szerez jogosultságot. Ha más jogviszonya alapján sem biztosított, más jogcímen nem jogosult egészségügyi ellátásra, akkor 2025-ben havi 11 800 forint, törthónap esetén napi 390 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie.)
- Az alkalmi munka terhei munkáltatói oldalról is kedvezőek és könnyen kalkulálhatóak, a bértől és a munkaidőtől függetlenül naponta munkavállalónként egységes összeg fizetendő következő hónap 12-éig.
- Nem jogosult egyszerűsített foglalkoztatásra az a munkáltató, aki a 300 ezer forint, vagy ezt meghaladó összegű adótartozással rendelkezik a következő adók kapcsán: szociális hozzájárulási adó, rehabilitációs hozzájárulás, egyszerűsített foglalkoztatásból eredő szociális hozzájárulási adó, magánszemélyektől levont személyi jövedelemadó
- Végül pedig 2025-ben napi 26.760 Ft-nál magasabb költséget nem vehet figyelembe a munkáltató a társasági adóalap meghatározásakor. Fontos kiemelni, hogy ennél magasabb bér is fizethető, csak az ezt meghaladó költséget adóalapnövelő tételként is figyelembe kell venni.
(A táblázat adatait frissítettük a 2025-ös értékekre)
szakképzettséget nem igénylő munkakör | szakképzettséget igénylő munkakör | |
órabérként minimum fizetendő | 1 421 Ft | 1 744 Ft |
napibérként minimum fizetendő (8 órás foglalkoztatásnál) | 11 373 Ft | 13 955 Ft |
napi mentesített keret | 17 394 Ft | 20 852 Ft |
munkáltató által figyelembe vehető napi költség maximuma dolgozónként | 26 760 Ft | |
munkáltató által fizetendő közteher naponta dolgozónként 2025. január | 2 900 Ft | |
munkáltató által fizetendő közteher naponta dolgozónként 2025. 02.01-től | 4 400 Ft |
A többi dolgozót megillető pótlékok (éjszakai pótlék, ünnepnapon történő munkavégzés stb.) az alkalmi munka esetén is járnak.
4. Bejelentési kötelezettségek
A munkáltatónak a munkavégzés megkezdése előtt kötelessége bejelenteni a munkavállalót a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV). Ez legegyszerűbben a NAV telefonra is letölthető alkalmazásán, az EFO bejelentőn keresztül intézhető, de az online ügyfélszolgálaton, telefonon, SMS-ben vagy ÁNYK-s nyomtatványon keresztül is meg lehet tenni. A bejelentés elmulasztása súlyos büntetésekkel járhat.
Az alkalmi munka remek lehetőség lehet azok számára, akik rugalmas foglalkoztatási formát keresnek, legyen szó munkáltatóról vagy munkavállalóról. A szabályok betartásával biztosítható, hogy ez a foglalkoztatási forma mindkét fél számára előnyös legyen.
Ha további kérdései vannak az alkalmi munkával kapcsolatban, vagy segítségre van szüksége a jogszabályok értelmezésében, forduljon hozzánk bizalommal! Szakértői csapatunk készséggel áll rendelkezésére.