2025.01.25-én kihirdették a Magyar Közlönyben az ÁFA alanyi mentes értékhatárával kapcsolatos változásokat. Előzetes hírekkel napok óta tele volt a sajtó, bár sajnos még a kormányzati források is sokszor fogalmaztak félreérhetően (keverve például a vállalkozás és egyéni vállalkozás szavakat, valamint az adókedvezményt és az adómentes értékhatárt.)
Nézzük, mit tudunk most, a megjelent 5/2025 kormányrendelet fényében!
Jelen blog cikk nem minősül adótanácsadásnak, célja csak az általános tájékozódás segítése. Konkrét kérdéseivel keresse bátran irodánkat (kapcsolat@advantor.hu).
Alanyi mentes értékhatár 2025: 18 millió Ft
2025. január 1-jétől a korábbi 12 millió Ft helyett 18 millió Ft-ig választható alanyi adómentesség. A legegyszerűbb azoknak a helyzete, akik eddig is alanyi mentesek voltak, nekik egyszerűen csak megnőtt az idei keretük.
A választás feltételei
Azoknak, akik 2025. január 1-jétől nem lettek volna alanyi mentesek, az általános szabályoktól eltérően mindössze a következő 2 feltételnek kell megfelelni, hogy visszamenőleg választhassák az alanyi mentességet: az adóalany az Áfa tv. 2. § a) pontja szerinti összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek – forintban kifejezett és éves szinten göngyölített – összege
a) sem a 2024. naptári évben ténylegesen,
b) sem a 2025. naptári évben észszerűen várhatóan, illetve ténylegesen nem haladja meg
a 18 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeget.
Tehát aki akár 2023-ban, akár 2024-ben átlépte a 12 millió forintot, és ezért 2025-re nem választhatott volna alanyi mentességet, az most választhatja, amennyiben a 18 millió forintos értékhatárt viszont sem tavaly, sem idén (várhatóan) nem lépi át. (A 18 millió Ft-ba a beszámító értékesítések nettó értékének kell beleférnie 2024-ben)
Az alanyi mentesség választás. Ahogy eddig sem, ezután sem kötelező élni vele. Aki ÁFA körben kíván maradni (például a levonási szabályok miatt), annak nincs teendője, folytathatja a tevékenységét ÁFA körösként.
Ez eddig mind örömhír, és amennyiben a jogszabály módosítás 2024 decemberében kijött volna, nem is lenne róla sokkal több mondanivaló. A probléma az, hogy eltelt közel egy hónap, és ebben az időszakban bizony sok számla és nyugta készült azoknál is, akik szándékuk szerint alanyi mentesek lettek volna idén is, de a törvényi szabályozás miatt nem volt (nem lett volna) rá lehetőségük. Nézzük, nekik mi a teendőjük a visszamenőleges módosítás miatt!
A választás bejelentése
Aki az évet nem alanyi mentesként kezdte meg, de a módosult szabályok szerint választaná az alanyi mentességet, 2025.02.28-áig teheti meg. Ez lesz a kisebbik feladat
Adószám változása
Ezzel együtt az adószámuk is megváltozik, a 9. karakter -2- helyett -1- lesz. Ezt át kell állítani a számlázó programban vagy nyugtatömbnél elővenni a régi bélyegzőt. A pénztárgépek esetén elvileg a NAV állítja át az adószámot a változás bejelentő nyomtatvány alapján
Az ÁFÁsan kiállított számlák, nyugták korrigálása
A nagyobbik kihívás, hogy ha valaki 2025. január 1-jétől visszamenőleges hatállyal alanyi mentes lett, de állított ki idén ÁFA tartalmú számlát, nyugtát vagy pénztárgépi bizonylatot, annak korrigálnia kell ezeket, hiszen nem felelnek meg az adózói státuszának.
Számlák korrigálása
A korábbi számlát érvényteleníteni kell, aminek tehnikailag két módja lehet:
- sztornó számla kiállítása majd új számla készítése
- helyesbítő számla készítése, amelyen szerepelnek a régi tételek lemínuszolva és az új tételek helyesen, AAM megjelöléssel.
Az izgalmasabb rész, hogy milyen értéknek kell szerepelnie a terméknek , szolgáltatásnak:
- Ha a megállapodás úgy szólt, hogy a termék/szolgáltatás ellenértéke nettó x Ft+ÁFA, akkor az új/javított számlán nettó x Ft-nak kell szerepelnie az AAM jelölése mellett. Így a vevő jár jól, az eladónak vissza kell fizetni a már kifizetett számlát.
- Ha a megállapodás bruttó értékről szólt (akár írásbeli megállapodás, akár ráutaló magatartás alapján, pl. egy bolti vásárlásnál), akkor az ÁFÁ-t az eladó/szolgáltatás nyújtója „nyeri meg”, nem kell visszafizetnie.
Céges vevőknél/szolgáltatás igénybe vevőknél különösen fontos a javított számla kézbesítése, hogy ne fordulhasson elő, hogy ő visszaigényli az ÁFÁ-t, mi azonban nem fizettük be.
(Jelent némi további problémát, hogy a döntés bejelentésének határideje február 28-a, amely későbbi, mint a havi ÁFA bevallók január hónapról szóló bevallási határideje, február 20-a. Bár valószínűleg a legtöbb vállalkozó hamar meghozza a döntését, és nekiáll a korábbi számlák javításának, amennyiben nem történik meg időben a javítás, önellenőrzéssel kell majd a számla befogadónak korrigálnia a hibássá vált januári bevallását)
Nyugták korrigálása
Nyugtás vásárlás eleve csak magánszemélyek esetében fordulhat elő, és ott világosan a bruttó árat fogadta el a vevő a vásárlással, így ebben az esetben nem merülhet fel, hogy az ÁFA tartalmat vissza kellene fizetni a vevőnek.
A kézi nyugtatömbök jó részén nem szerepel ÁFA megjelölése, így valószínűleg ott nincs szükség sztornózásra, de ezzel kapcsolatban még vár a szakma NAV tájékoztatást. Mivel az elektronikus nyugtákon szerepel ÁFA kód, ott valószínűleg lesz szükség korrigálásra, de ennek részletszabályaira is várunk még.
Pénztárgépi tételek korrigálása
A boltokban a vásárló szintén a bruttó árat fogadja el, így pénzvisszatérítés ez esetben sem merülhet fel. Ilyenkor jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyben jelölik, hogy az ÁFÁ-s gyűjtőkódra ütött tételek a jogszabály változás miatt áfamentesek.
Amint további információk látnak napvilágot, a tájékoztatást kiegészítjük azokkal is.
? Kérdése van? Keressen minket bizalommal! Könyvelési és adótanácsadó szolgáltatásainkkal segítünk eligazodni az új jogszabályokban és biztosítani ügyfeleinknek az előírásoknak való megfelelést. Igény szerint személyes vagy online tanácsadással is állunk rendelkezésére!